ANA SAYFA

UMKE, İran-Irak sınırında deprem için seferber oldu

GÜNCELLENME TARİHİ : 13/11/2017

UMKE.jpeg

12.11.2017 tarihinde Irak-İran sınırında 7.2 büyüklüğünde meydana gelen depremin hemen ardından Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Ülkemizin doğu illerinde de hissedilen deprem ile ilgili Türkiye'den herhangi bir olumsuz ihbar alınmadı. 

Arama kurtarma ve insani yardım faaliyetlerine destek olmak amacıyla Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) tarafından yürütülen çalışmada, Sağlık Bakanlığı da hızlı bir şekilde koordinasyonunu sağladı.

Süleymaniye’de meydana gelen depreme müdahale için 2’si hekim toplam 10 UMKE personelimiz deprem bölgesine gitti.

Bakan Demircan “Afet bölgesine komşu illerimizde afetzedelere yönelik toplam 4328 hasta yatağı ve 217 yoğun bakım yatağı hizmete hazırdır. Adana ve Mersin Şehir Hastanelerimiz olası hasta ve yaralı sevki için teyakkuza geçirilmiştir. Şırnak, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Hatay illerimizde birer adet ağır iklim tipi Sahra Hastanesi hazırlanmıştır. Afetzedelerin gerektiğinde kara ve hava ambulansları ile sevki için 10’u 4 sedyeli olmak üzere 40 kara ambulansı hazır beklemektedir. Sağlık Bakanlığı olarak milletimiz adına Irak ve İran halkları için her türlü yardıma hazırız. Tüm afetzedelere geçmiş olsun.” dedi.